Reštaurátorské práce na kaplnke sv. Martina – začiatok IV. etapy komplexnej obnovy

Najstaršia zachovaná národná kultúrna pamiatka Kaplnka Svätého Martina v obci Dunajská Lužná prešla za posledné štyri roky kompletnou generálnou opravou. V tomto roku finišujú práce na jej poslednej IV. etape obnovy, ktoré zahŕňajú reštaurátorské práce na prvkoch oltárnej architektúry (baránok Boží, dvaja kľačiaci anjeli, Bohostánok a socha Svätého Martina), vytvorenie novotvarov podstavca na oltár, obetného stola a kazateľnice. Súčasťou tejto etapy projektu je aj revitalizácia okolia kaplnky s vytvorením oddychovej zóny Parku Svätého Martina. V tejto fáze náš projekt podporil Úrad vlády SR, Bratislavský samosprávny kraj ako aj Obec Dunajská Lužná.

Súčasná kaplnka Sv. Martina bola pôvodne Farským kostolom, ktorý v roku 1852 vyhorel a zostala z neho len neskororománska časť – presbytérium. Nakoľko bola v časti Dénešd (dnes Jánošíková) pomerne veľká sakrálna stavba Sanktuárium Pomáhajúcej Madony Žitného ostrova – čiže pútne miesto v správe Benediktínskych mníchov z Panonhalmy; kostol Povýšenia sv. Kríža sa v tom čase stal Farským kostolom a z pôvodného kostola sv. Martina sa stala kaplnka.

Kaplnka sv. Martina dlhé roky slúžila najmä na výnimočné príležitosti (Odpustové slávnosti, cirkevné a spoločenské aktivity). V posledných rokoch táto nehmotná kultúrna pamiatka schátrala natoľko, že sa musela pre verejnosť uzavrieť do doby, kým nebude kompletne opravená.

V rokoch 2012/2013 bol vykonaný reštaurátorský výskum sanačných prác a správca farnosti P. Mgr. Stanislav Peter Vavrek OP začal hľadať možné zdroje na záchranu tejto vzácnej kultúrnej pamiatky. Kaplnka postupne prešla od roku 2015 opravou strechy, malej zvonice, sanáciou vlhkosti obvodových múrov, obnovou vonkajšej fasády so zachovaním pôvodných prvkov románskeho slohu, reštaurovaním  interiérovej výtvarnej výzdoby v pôvodnej farebnosti, výmenou elektroinštalácie, okien a dverí.

Celkovo sa na tento účel podarilo počas 4 rokov získať sumu: 115.000,- € a to najmä z týchto zdrojov: Úrad vlády Slovenskej republiky 10.000,- €, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky 10.000,- €, Obec Dunajská Lužná 55.000,- € a tento projekt finančne podporil aj Bratislavský samosprávny kraj sumou: 40.000,- €. Sme veľmi radi, že takpovediac v „hodine dvanástej“ sa nám podarilo získať na tento účel dotácie, keďže snaha o zachovanie tejto kultúrnej pamiatky je rovnako dôležitá tak pre miestne farské spoločenstvo, ako aj pre všetkých návštevníkov historicko-cirkevných pamiatok v našom regióne. Sme veľmi radi, že už tento rok budeme sláviť odpustovú slávnosť na sviatok Svätého Martina v tejto našej národnej kultúrnej pamiatke.

Kaplnka Sv. Martina je majetkom Rímskokatolíckej cirkvi, Farnosť Dunajská Lužná, ktorú od roku 1996 spravuje Rehoľa dominikánov na Slovensku. Okrem toho Dominikáni spravujú ešte niektoré filiálne kostoly v susedných obciach: Rovinka, Miloslavov a Kalinkovo. Počas dvoch desaťročí sa vystriedalo niekoľko administrátorov farnosti, ktorí sa okrem pastoračnej služby venovali aj záchrane kultúrnych pamiatok pre nasledujúce generácie. V súčasnosti je P. Mgr. Stanislav Peter Vavrek OP administrátorom farnosti Dunajská Lužná, ktorému tiež leží na srdci, aby sa Kaplnka zasvätená sv. Martinovi znovuotvorila pre širokú verejnosť ako jedna z najstarších zachovaných sakrálnych pamiatok na našom území.