Tipy na slávenie Adventu v rodine, alebo ako dobre prežiť advent s deťmi.

Čas adventu je vynikajúcou príležitosťou pre spoločné trávenie času: vonku už nie je veľmi príjemne a krátke dni núkajú priestor na aktivity vo vnútri, ktoré môžu byť aj iné, ako hranie sa s legom alebo bábikou. Môžu mať oveľa duchovnejšiu náplň napriek tomu, že sa vám môže zdať vek vašich deťúreniec primalý.

Čas nadchádzajúcich Vianoc tomu len praje: deti sa na deň, kedy príde Ježiško, veľmi tešia a je preto úplne prirodzené s nimi a s touto túžbou pracovať. Najprv však je potrebné deťom (a možno aj vám) pôvod a zmysel adventu vysvetliť.

Čo je advent?

Adventom sa začína cirkevný rok v katolíckej Cirkvi, a je to zároveň prípravný čas stíšenia a ponorenia sa do seba, aby sme sa pripravili na príchod Pána v zmysle biblického „pripravte cestu Pánovi!“. Táto príprava má dvojaký význam: ten bližší je skutočnou prípravou na narodenie Pána, ten vzdialenejší alebo tiež eschatologický, je ten, ktorý znamená prípravu na druhý príchod Pána na konci vekov. Advent je špecifický aj v tom, že sa v tomto čase obracia aj na Matku Máriu a jej prežívanie očakávania Pána v jej živote. Všetky tieto udalosti sú podporované vynikajúcimi čítaniami v liturgii slova vo svätých omšiach, ktorými nás povzbudzuje k obnove života, zmene či úprave cesty, po ktorej kráčame k Nemu, ohlasovaniu radostnej zvesti a tiež „výuke“ v odovzdaní svojho života do Božej vôle podľa Máriinho „Fiat“. Sú čerpané často z textov sv. Písma od proroka Izaiáša, ktorý prorokoval príchod Pána. Pozrite si napríklad Vianočný príbeh.

Dejiny adventu

Samotné slávenie adventu sa v Cirkvi začalo používať v 4. storočí, ale až sv. Gregor Veľký ho zjednotil na štyri týždne pred Vianocami. V západnej Európe, hlavne v Galii a Španielsku, sa advent začínal už na sviatok sv. Martina, neskôr na 24. novembra, v rímskej kúrii pôvodne advent trval len dva týždne.

Advent na rozdiel od Pôstu nemá kajúci charakter, ale skôr ho má charakterizovať radostné očakávanie v rozjímaní a navonok v stíšení. Preto niekde počas adventu nepoužívajú organ ani žiadne iné hudobné nástroje pri sv. omšiach.

Advent sa začína 1. adventnou nedeľou medzi 27. novembrom a 3. decembrom. Zvykom je pripraviť si na tento čas adventný veniec so štyrmi sviečkami, ktoré by mali byť tri fialové a jedna ružová v súlade s liturgickým rúchom kňaza (fialová ako farba očakávania a ružová ako farba radosti na 3. adventnú nedeľu). Tento zvyk pochádza z germánskych krajín.

Deti často lepšie strávia a prežijú advent so svojim adventným kalendárom, ktorý nemusí byť práve čokoládový – pretože našou úlohou je aj ich pritiahnuť ku skutočnému prežívaniu adventu v duchu radostného očakávania Vianoc.

Ako s deťmi alebo štyri tipy na adventné slávenie v rodine

Komercia v obchode kresťanskému chápaniu a výchove k adventu veľmi nepomáhajú – ale skúsme si pomôcť sami a jednoducho. Deti sú veľmi vnímavé a citlivé od najmenšieho veku a nebýva problém ich usmerniť k tomu, aby advent prežívali s nadšením aj bez sladkostí.

V prvom rade rodičov čaká (aj keď opätovne) rozhovor s deťmi o pôvode a zmysle Adventu primerane ich veku – určite by však mali vedieť, že je to príprava na príchod Pána Ježiša do betlehemských jaslí, ktoré v prvom rade zosobňuje ich srdce. Preto by malo byť čisté a plné dobrých skutkov. Potom prichádza na rad „podporná skupina“ – teda piesne, vystrihovanie, lepenie. My vám prinášame tipy na rodinné slávenie Adventu:

  1. Mnohým rodinám sa osvedčilo púšťať počas adventu spievaný „Anjel Pána“ alebo „Rorate coeli“, ktoré deti pri svetle sviečok očarí a pripraví na prežívanie tajomstva, aj keď sú ešte malé. V jednoduchšej verzi určite pomôžu meditačné piesne alebo napr. zo Spievatka: Prídi k nám, Pane a podobne…
  2. Z aktivít „robených rukami“ sa určite osvedčili rôzne formy adventných kalendárov, ktoré pomáhajú deťom dobrými skutkami priniesť darček Ježiškovi pod stromček. Z rôznych tipov ponúkame nasledujúce dva:

Ak máte doma peknú servítku s motívom adventného venca, kúsok kartónu, lepidlo, štetec a fixky, raz – dva prilepením servítky na primeraný rozmer kartónu vyrobíte adventný kalendár, na ktorý po uschnutí napíšte 24 čísel – počet dní – do Vianoc, ideálne do krúžkov. Potom na horných rohoch predierujte, prevlečte stužku a zaveste na dobre viditeľné miesto, ideálne je to aj na vchodových dverách. Urobte popri výrobe s deťmi dohodu, že ten z nich, ktorý prinesie v jednotlivý deň najviac dobra do rodiny, môže večer verejne preškrtnúť príslušné číslo. Deti z toho majú veľkú motiváciu a tiež radi o tom rozprávajú aj susedom, čo prinesie malú evanjelizáciu.

Pre veľmi šikovné a tvorivé rodinky je vynikajúcim nápadom adventný kalendár zo zápalkových krabičiek. Na jeho výrobu treba len menšiu krabicu z obchodu a 24 zápalkových krabičiek, ktoré sa oblepia (ideálne tavnou pištoľou) okolo krabice (jej otváranie sa ponechá ako dvierka) okolo nej po výške a na vrchnú stenu. Do vnútra za dvierka treba nalepiť obrázok Svätej rodiny v Betleheme. V každej krabičke je na každý deň malá odmena za dobré skutky, dvere maštaľky sa však otvoria až na Štedrý večer.

 

  1. Ďalší tip – umiestnite na stôl alebo miesto, kde sa spoločne ako rodina modlievate, prázdne jasličky. Každý večer si s deťmi prejdite deň, ktorý máte za sebou a za každý dobrý skutok môže dieťa do jasličiek vložiť kúsok slamy v podobe suchej trávy alebo aranžérskeho sisalu či aj obyčajného machu – aby sa tam Ježiškovi dobre ležalo.
  2. Pre väčšie deti je zaujímavým spôsobom prípravy na Vianoce aj práca s knižkou so samolepkami (môžete si kúpiť napr. TU)

Takže – prajeme vám všetkým v rodinách požehnané, príjemné a užitočné trávenie adventu aj s deťmi vo vôni škorice a medu, lásky a dobra.